Nehnuteľnosti v Chorvátsku. Investičný hotspot roku 2023?

Pre Chorvátsko je rok 2023 skutočne prelomový. Krajina sa stala súčasťou eurozóny a tiež schengenského priestoru. To prinesie zjednodušenie pri cestovaní do Chorvátsku, pobytoch tu, ale zároveň to krajinu v očiach mnohých zahraničných investor ďalej zatraktívni a podporí to prílev investícií.

Investorom odpadne menové riziko, nižšie budú transakčné a menové náklady a nižšie budú aj úrokové sadzby pri bankovom financovaní. Stručne povedané: investovanie v Chorvátsku bude jednoduchšie, bezpečnejšie a lacnejšie.

Pokiaľ premýšľate kam v tomto roku investovať, Chorvátsko by ste určite mali brať do úvahy. Ostatne podľa hodnotenia najväčších medzinárodných agentúr (Standard & Poor's, Moody's, Fitch Ratings) má krajina aktuálne najlepší investičný rating v histórii.

Aký bude vývoj cien nehnuteľností v Chorvátsku

Ceny chorvátskych nehnuteľností v posledných rokoch stabilne rástli, tempo rastu pritom patrilo zhruba k priemeru Európskej únie. V porovnaní s tretím štvrťrokom roku 2021 dosiahol medziročný nárast cien nehnuteľností na pobreží Jadranského mora hodnotu 12,8 % (pri očistení o infláciu 0,66 %). Napríklad v Splite ale rast cien dosahoval až 20 percent.

Dá sa očakávať, že v roku 2023 dôjde na chorvátskom realitnom trhu k určitému spomaleniu. Ako už bolo spomenuté, Chorvátsko získava na atraktivite vďaka prijatiu eura a vstupu do Schengenu. Pozitívom sú aj silné čísla cestovného ruchu, ktorý sa po covide rýchlo zotavil a v roku 2022 atakoval absolútne rekordy z roku 2019.

Na druhú stranu spomalenie ekonomiky v Európskej únie a prípadná recesia ovplyvní aj realitný trh v Chorvátsku, kde nemalú časť dopytu tvoria zahraniční investori. Je pravdepodobné, že už nebudeme svedkami dvojciferného percentuálneho nárastu cien nehnuteľností, ako tomu bolo v poslednej dobe.

Od júla 2021 do júna 2022 kúpili cudzinci v Chorvátsku 12 518 rezidenčných nehnuteľností, teda cca 36 percent z celkového počtu. Počet predajov nehnuteľností cudzincom neustále rastie. Najviac kupujúcich je z Nemecka, Slovinska, Rakúska, Česka, Slovenska, Holandska, Švajčiarska, Poľska alebo Maďarska.

Rozdielny trend sa dá očakávať pri novej a staršej výstavbe. V prípade novostavieb v dobrých lokalitách prevažuje dopyt nad ponukou. Navyše v dôsledku inflácie vzrástli ceny stavebných materiálov aj práce, čo sa premieta do cien nehnuteľností. Čakať na pokles cien pri novostavbách sa tak nemusí vyplatiť. V prípade starších nehnuteľností, ktoré navyše nie sú v top stave alebo sa nenachádzajú v tesnej blízkosti mora, priestor pre určitý pokles byť môže, najmä ak bude európska ekonomika v recesii.

Chorvátsko je atypické v tom, že sa tu stavia minimum väčších projektov. Najčastejšie sú projekty zahŕňajúce 6 až 12 apartmánov. Väčšie projekty sa v poslednej dobe realizovali napr. v Dubrovníku, Petrčane pri Zadare alebo Savudriji. Všetky tieto projekty boli alebo sú v ponuke Relloxu, ktorý zastupuje priamo developerov a kupujúci tak nemusí platiť realitnú províziu.

Investície do nehnuteľností v zahraničí sú pre investorov at
raktívne z hľadiska menovej a regionálnej diverzifikácie najmä za súčasnej situácie charakterizovanej vysokou infláciou.

Výhodnejšie hypotéky pri nákupe nehnuteľnosti v Chorvátsku

Väčšina zahraničných investorov nakupuje nehnuteľnosti v Chorvátsku bez využitia úverového financovania. S prijatím eura sa ale otvára možnosť financovania prostredníctvom hypotéky za výhodnejších podmienok.

Rellox môže v prípade záujmu kupujúcemu sprostredkovať kontakt na renomovanú bankovú inštitúciu, s ktorou si klient dojedná podmienky hypotekárneho úveru.

Suma pôžičky sa môže pohybovať od 10 000 do 500 000 eur, doba splácania od 3 do 20 rokov. Pri hypotékach s pevnou sadzbou a dobou splácania od 3 do 10 rokov sa úrok pohybuje cca v rozmedzí 3,30 % - 3,70 %.

Pozn.: Uvedené podmienky hypotéky sú orientačné a môžu sa meniť. Konkrétne podmienky hypotéky je vždy potrebné dojednať s bankou.

Končí embargo na predaj poľnohospodárskej pôdy v Chorvátsku

Ďalším zaujímavým segmentom chorvátskeho realitného trhu môže byť poľnohospodárska pôda. V júni 2023 totiž vyprší embargo na predaj poľnohospodárskej pôdy cudzincom. Poľnohospodárska pôda je pritom v Chorvátsku rádovo lacnejšia ako v susednom Slovinsku alebo v Taliansku.

Pre Slovákov patrí Chorvátsko spolu so Španielskom k prvej voľbe pri hľadaní nehnuteľnosti pri mori. V prímorských oblastiach tvorí zahraničný dopyt zhruba tretinu objemu miestneho realitného trhu, v niektorých lokalitách to je ale aj oveľa viac. Najobľúbenejšími destináciami sú tie, ktoré ponúkajú dobrú infraštruktúru a nachádzajú sa v relatívnej blízkosti letiska. Podľa odhadov vlastnia cudzinci v Chorvátsku viac ako 70 000 nehnuteľností. Prevažná väčšina sa nachádza pri pobreží Jadranského mora, 3 % pripadajú na hlavné mesto Záhreb.

Chorvátsko počas posledných rokov využilo finančné transfery z Európskej únie na vybudovanie modernej diaľničnej siete. Vstupom do Schengenu odpadlo posledné zdržanie v podobe hraničných priechodov a cesta k Jadranu je tak jednoduchšia. Počas jedného či dvoch rokov navyše Chorváti plánujú zrušenie diaľničných mýtnic a zavedenie nového systému výberu diaľničných poplatkov. K dobrej dopravnej dostupnosti prispievajú aj letecké linky do Splitu, Zadaru, Dubrovníka, ale aj na ďalšie letiská.

-> Ponuka nehnuteľností v Chorvátsku

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:

Hot tips | Máme pre Vás pripravených viac než 6000 nehnuteľností z celého sveta Kompletná ponuka

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail: